خوش آمدید

واکنش ایران به ادعای خبرگزاری فرانسه

یک مقام ایرانی گزارش‌های پیشین درباره توافق ایران و ۱+۵ درباره بازرسی از آنچه «سایت‌های مشکوک» ایران خوانده شده بود را رد کرد و آن را تحریف عمدی اطلاعات خواند.
واکنش ایران به ادعای خبرگزاری فرانسه

 یک مقام ایرانی گزارش چند ساعت پیش خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه ایران و ۱+۵ بر سر ساز و کاری برای بازرسی آژانس از «سایت‌های مشکوک» ایران توافق کرده‌اند را تکذیب کرد و آن را تلاش این رسانه برای اثرگذاری بر روند مذاکرات دانست.

پیش از این خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی مدعی شد ایران با دسترسی‌های آژانس به برخی سایت‌های حساس موافقت کرده، اگرچه دسترسی به "همه" سایت‌های نظامی مد نظر نیست.

خبرنگار روزنامه هافینگتون‌پست در واکنش به این خبر، به نقل از یک مقام ایرانی حاضر در مذاکرات هسته‌ای نوشت: «خبرگزاری فرانسه به عمد اطلاعات را برای اثرگذاری بر مذاکرات تحریف کرده است.»

این مقام ایرانی که اشاره‌ای به نامش نشده می‌افزاید: «ما هرگز به کسی اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی را نخواهیم داد زیرا آنها ارتباطی با بازرسی‌های آژانس ندارند.»

او علاوه بر این گفت: «ما درباره مقاصد کسانی که خواستار دسترسی به تأسیسات نظامی ایران هستند، تردیدهای جدی داریم.»

مقامات کشورهای غربی در حالی در ماه‌های گذشته بر لزوم دسترسی به سایت‌های نظامی ایران به عنوان پیش‌شرط توافق تأکید کرده‌اند که این موضوع با مخالفت صریح مقامات ایران و کارشناسان مستقل بین‌المللی روبرو شده است.

گرت پورتر، محقق و نویسنده آمریکایی، اسکات ریتر، بازرس اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هانس بلیکس، مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فرانسوا نیکولاد، سفیر اسبق فرانسه در تهران و پاول پیلار، مقام اسبق سازمان سیا به دلایل مختلف با بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های نظامی ایران مخالفت کرده‌اند.  • 560 بازدید
  • 0 نظر