خوش آمدید

لایحه منطقه آزاد بوشهر به مجلس نرفت/ بوشهرمنطقه آزاد نمی شود؟ + پاسخ استانداری بوشهر

با نظر رئیس جمهور؛
لایحه منطقه آزاد بوشهر به مجلس نرفت/ بوشهرمنطقه آزاد نمی شود؟ + پاسخ استانداری بوشهر

  لایحه" ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی جاسک در استان هرمزگان و منطقه ویژه اقتصادی دارویی در استان البرز" برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.


با نظر رئیس جمهور؛
لایحه منطقه آزاد بوشهر به مجلس نرفت/ بوشهرمنطقه آزاد نمی شود؟ + پاسخ استانداری بوشهر

  لایحه" ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی جاسک در استان هرمزگان و منطقه ویژه اقتصادی دارویی در استان البرز" برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ،رییس جمهوری لایحه" ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی جاسک در استان هرمزگان و منطقه ویژه اقتصادی دارویی در استان البرز" که به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در جلسه 5/6/1393 هیئت وزیران به تصویب رسیده است، برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس کرد.
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری این لایحه را در 6/8/1393 تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

متن این لایحه به شرح زیر است:

مقدمه توجیهی:
یکی از ابزار های برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال در کشور، کاهش موانع قانونی است که این امر از طریق تاسیس مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی میسر است. لذا به منظور رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی در برخی مناطق کشور، لایحه زیر برای طی تشریفات قانونی تقدیم می شود:

"لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی جاسک در استان هرمزگان و منطقه ویژه اقتصادی دارویی در استان البرز"

ماده واحده – به دولت اجازه داده می شود در استان هرمزگان (جاسک) منطقه آزاد تجاری – صنعتی و در استان البرز(ساوجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی در محدوده هایی که به تصویب هیئت وزیران می رسد، ایجاد نماید. منطقه آزاد یاد شده براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران – مصوب 1372 – و منطقه ویژه یاد شده بر اساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران – مصوب 1384 – اداره خواهد شد.

منطقه آزاد بوشهر همچنان در لیست انتظار

براساس این گزارش، لایحه منطقه آزاد شدن بوشهر که از مدت ها پیش و همزمان با جاسک و ساوجبلاغ کلید خورده بود این بار نیز از گردونه رقابت با سایر مناطق کشور بازماند و همچنان در لیست انتظار به سر می برد.

پاسخ استانداری بوشهر

علی درویشی اظهار داشت: دولت از مصوبه خود مبني بر تاسيس منطقه آزاد در بوشهر دفاع مي‌کند و منتظر ارسال آن از سوي دولت به مجلس شوراي اسلامي هستيم.

مديركل امور اقتصادي استانداري بوشهر با اشاره به عدم ارسال همزمان لايحه تاسيس منطقه آزاد بوشهر به همراه لايحه منطقه آزاد تجاري صنعتي جاسك از سوي دولت به مجلس، افزود: درخواست براي منطقه آزاد تجاري صنعتي جاسك و منطقه ويژه اقتصادي بركت (در استان البرز)، بيش از شش ماه قبل از درخواست استان براي تأسيس منطقه آزاد تجاري – صنعتي استان بوشهر ارائه و فرآيند آنها شروع شده بود و از اين رو رئيس جمهور محترم هم در سفر به استان هرمزگان، مراتب موافقت دولت را در ديدار عمومي با مردم اعلام کردند.

درويشي تصریح کرد: ارسال لايحه منطقه آزاد جاسك از سوي دولت، پس از آن رخ داد كه دولت با خواست افكار عمومي و درخواست اقشار مختلف مردم مواجه و بدنبال آن از فضاي مثبت مجلس شوراي اسلامي در قبال اين درخواست عمومي مردم منطقه نيز، اطمينان حاصل کرد.

وي اضافه کرد: مراحل درخواست تاسيس منطقه آزاد بوشهر در كارگروه تخصصي و همچنين شوراي عالي مناطق آزاد كه با حضور معاون اول رئيس جمهور و چهارده نفر از وزراي عضو كابينه، به طور كارشناسي مورد بررسي قرار و پس از موافقت، به هيئت دولت ارسال كه در آنجا نيز مورد تصويب قرار گرفت، بنابراين تاسيس منطقه آزد بوشهر، با پشتوانه كارشناسي و مطالعات جامع مورد موافقت مجموعه دولت واقع شده كه نشان مي‌دهد اين طرح مراحل كامل كارشناسي و مطالعاتي مورد نظر دولت را طي کرده است.

مديركل اقتصادي استانداري بوشهر ضمن تاكيد بر منتفي نشدن مصوبه دولت در خصوص تاسيس منطقه آزاد بوشهر اظهار داشت: خواست عمومي مردم همانند آنچه كه در استان هرمزگان اتفاق افتاد، به همراه اطمينان دولت از فضاي مثبت مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص، مي‌تواند زمان ارسال لايحه تاسيس منطقه آزاد بوشهر توسط دولت را تسريع کند كه اميدواريم در فاصله زماني تا سفر رياست محترم جمهور به استان بوشهر، اين موارد به وقوع بپيوندد.

درويشي در خصوص تاثير مشخص نبودن مكان منطقه آزاد بوشهر در عدم ارسال لايحه اين منطقه به مجلس شوراي اسلامي یادآور شد: عدم ارسال لايحه منطقه آزاد بوشهر هيچ ارتباطي به مشخص نبودن مكان منطقه آزاد ندارد، بطوريكه در متن لايحه منطقه آزاد جاسك كه از سوي دولت به مجلس شوراي اسلامي ارسال شده است، نيز محدوده منطقه آزاد جاسك مشخص نشده و دولت پيشنهاد کرده كه مجلس اختيار تعيين محدوده منطقه آزاد جاسك را به هيئت وزيران واگذار کند.


  • 671 بازدید
  • 0 نظر