خوش آمدید

راهکار ماتئوس به ایران برای مهار لیونل مسی

راهکار ماتئوس به ایران برای مهار لیونل مسی/ دلیل نرفتن ایرانی‌ها به آلمان
کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال آلمان که به ایران سفر کرده است راهکار مهار لیونل مسی در دیدار ایران برابر آرژانتین در رقابت‌های جام جهانی را ارائه کرد. وی همچنین با بیان اینکه شناخت زیادی از مسائل فوتبال ایران ندارد در مورد جذاب شدن این رشته در ایران گفت: شما باید با تیم های بزرگ دنیا بازی کنید تا از این راه بتوانید مردم را به سمت فوتبال بکشانید.

به گزارش خبرنگار مهر، لوتار ماتئوس که به ایران سفر کرده است پنجشنبه شب با حضور در برنامه ورزش از نگاه دو به طور اختصاصی با این برنامه به گفتگو پرداخت. وی در ابتدای صحبت هایش با اشاره به تغییر فوتبال در این کشور و خارج شدن از حالت ماشینی گفت: به هر حال بازیکنان جوانی به فوتبال آلمان اضافه شده اند که حرفه ای تر آموزش می بینند و همین امر باعث شده که آنها بهتر بازی کنند.

وی که به همراه علی دایی در این برنامه حضور پیدا کرده بود در مورد حضور دایی در بایرن گفت: وقتی دایی به بایرن آمدم یاد دوران حضور خودم در ایتالیا افتادم که غریبه بودم. به همین خاطر سعی کردم به دایی کمک کنم. این وظیفه من بود که به او کمک کنم. دایی بازیکنی بود که از فوتبال ایران آمده بود اما بسیار باهوش بود و با انگیزه زیادی در تمرینات شرکت می کرد. حالا در دنیا همه او را می شناسند و به خاطر همین انگیزه ای که داشت توانست بهترین گلزن جهان باشد.

کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال آلمان در مورد شناختی که از ایران دارد و حرف هایی که قبلا در مورد این کشور شنیده بود گفت: برای من مهم نیست که در مورد یک کشور چه می خوانم و چه می شنوم. برای من مهم این است که خودم با چشمانم ببینم. از زمانی که به ایران آمدم برخورد بسیار خوبی با من شد. همه به خوبی از من استقبال کردند.

لوتار ماتئوس در پاسخ به این پرسش که وضعیت فوتبال ایران در فاصله چند ماه مانده به جام جهانی را چطور ارزیابی می کنید گفت: برای من خیلی سخت است که فوتبال ایران را ارزیابی کنم چرا که اطلاعات زیادی از فوتبال ایران ندارم. اما همین که ایران به عنوان تیم اول راهی جام جهانی شده است نشان می دهد که تیم خوبی دارید.

وی در مورد اینکه فکر می کنید ایران چه نتیجه ای در جام جهانی خواهد گرفت گفت: ایران به عنوان تیمی که مدعی نیست شانس خوبی برای صعود به مرحله بعد دارد. شما باید نیجریه را ببرید. پیروزی برابر نیجریه می تواند شما را به مرحله بعد برساند. مهم این است که تیم ملی فوتبال ایران بتواند خودش را به بهترین شکل ممکن آماده کند و در جام جهانی حضور خوبی داشته باشد.

کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران در ادامه توصیه هایش به فوتبال ایران گفت: اگر می خواهید مردم را جذب فوتبال کنید باید با تیم های بزرگ بازی کنید. با آلمان و آرژانتین بازی کنید. با این بازی هاست که تماشاگران را به ورزشگاه می کشانید. برگزاری این بازی ها برای همه خوشایند خواهد بود. نباید اینطور باشد که فقط برای جام جهانی انتخاب شوید، بلکه باید کاری کنید که در جام جهانی نتیجه هم بگیرید.

وی در مورد اینکه ایران در جام جهانی باید به مصاف تیمی برود که لیونل مسی را در اختیار دارد، چطور می شود او را مهار کرد گفت: من هیچ وقت برابر مسی بازی نکردم اما مقابل مارادونا به میدان رفتم. این دو قدرت زیادی دارند و توپ را با قدرت بالایی حمل می کنند. مسی وقتی صاحب توپ می شود توپ به پای او می چسبد. مارادونا قهرمان جهان شده است اما مسی این افتخار را کسب نکرده است. اگر می خواهید مسی را مهار کنید باید کار گروهی کنید. نمی شود او را تک نفره مهار کرد.

وی افزود: یکی از راهکارهایی که می توانید مسی را مهار کنید این است که اجازه ندهید پاس ها به او برسد. شما باید جایی را مهار کنید که قرار است به مسی پاس بدهند. باید روی این نقطه تمرکز کنید. در غیر این صورت نمی شود او را مهار کرد.

ماتئوس در مورد حضور کارلوس کی روش در تیم ملی فوتبال ایران نیز گفت:  باید این فرصت را به کی روش داد تا کیفیت خود را در یک تورنمنت قوی نشان دهد. بعد از جام جهانی متوجه خواهیم شد که چه کیفیفتی دارد. با این حال او تیم ایران را به عنوان تیم اول به جام جهانی برد و این برای همه باید قابل احترام باشد.

ماتئوس در مورد تیم ملی آرژانتین نیز گفت: این تیم یکی از مدعیان قهرمانی در جهان است. جام جهانی در آمریکای حنوبی برگزار می شود و از این جهت آرژانتینی ها شرایط بهتری دارند. آنها فقط مسی را ندارد. او می تواند نقطه قوت تیم باشد اما بقیه بازیکنان هم خوب هستند و در سطح بین المللی قابل احترام هستند.

کاپیتان پشین تیم ملی فوتبال آلمان در مورد اینکه چه دلیلی وجود دارد که دیگر شاهد حضور بازیکنان ایرانی در فوتبال آلمان نیستیم گفت: در سالهای گذشته بازیکنانی بودند که می توانستند نیازهای تیم های آلمانی را برطرف کنند اما الان دیگر آن بازیکنان نیستند و طبیعی است که تیم ها هم به سراغ بازیکنان ایرانی نمی آیند. باید بازیکنانی را بسازید که بتوانند نیازهای این باشگاه ها را برآورده کنند.

وی افزود: مقطعی بود که بازیکنان ایرانی را می خواستند اما الان فوتبال ایران نیاز به یک شروع دوباره دارد. الان باید بازیکنانی آموزش بببیند که در لیگی مثل آلمان مورد نیاز باشند.

لوتار ماتئوس در مورد مربیان آلمانی که به ایران آمدده بودند گفت: با روته مولر و هنکه در مورد ایران صحبت کردم. می گفتند که ایران از تماشاگران زیادی سود می برد و شوق و شور زیادی دارند و بازیکنان هم حرفه ای به فوتبال نگاه می کنند.

وی در مورد اینکه در دوره مربیگری نتوانسته مثل دوران بازیکنی موفق باشد گفت: این دوره را نباید با هم مقایسه کرد. باید شرایط را بررسی کرد. بودجه نقش زیادی دارد. وقتی می روی در تیمی که پول زیادی دارد فرق می کند با تیمی که مجبور است بازیکنانش را بفروشد. من دوست دارم با بازیکن جوان کار کنم. برای من مهم این است که با عشق و علاقه کار کرده ام.

ماتئوس در مورد اینکه اولویت باید تیم ملی باشد یا باشگاه ها گفت: همیشه باید با هم کار کنیم که موفق باشیم. این فقط برای همکاری تیم ملی و لیگ نیست. بلکه باید با هم کار کنیم نه علیه همدیگر. در ایران هنوز جو داغ نشده که همه به هم کمک کنند تا دو طرف نفع ببرند. چیزی که همه خواهند این است که بایددر فوتبال همه نفع ببرند. باید برای جوانان شرایط فراهم شود و روی زیر ساخت ها کار کرد. الان باید باشگاه ها اولویت داشته باشند و بعد از آن تیم ملی هم باید در اولویت باشد.


  • 860 بازدید
  • 5 نظر