خوش آمدید

برخورد یک شناور به جکت مستقر در پارس جنوبی/ بخشی از جکت غرق شد/ + جزئیات

برخورد یک شناور به جکت مستقر در پارس جنوبی/ بخشی از جکت غرق شد/ + جزئیات


مدیرعملیات حفاری فاز ۱۳ پارس جنوبی خبر داد؛
برخورد یک شناور به جکت مستقر در پارس جنوبی/ بخشی از جکت غرق شد/ کماکان احتمال هر گونه خطر جدی وجود دارد + جزئیات

مدیر عملیات حفاری فاز 13 پارس جنوبی با اشاره به برخورد یک شناور سنگاپوری به جکت مستقر روی پلتفرم ۱۳A پارس جنوبی گفت: بر خلاف اخبار منتشره تمامی علائم هشدار دهنده بر روی جکت نصب بوده‌اند.

 عباس تقدسی نژاد با اشاره به برخورد یک شناور سنگاپوری با جکت مستقر روی پلتفرم 13A این فاز گفت: شنبه اول فروردین سال 94 ساعت 22:30 شامگاه شناورنفت کشی با نام Alpine.eternity به طول 183 متر و عرض 32 متر به شماره IMO:9430272 با پرچم سنگاپور و مربوط به یک شرکت نروژی به نام Trans Petrol با جکت مستقر روی پلت فرم 13A این فاز برخورد نموده است.

وی خاطر نشان کرد: از 26 اکتبر 2012 که سکوی حفاری CPOE9 بر روی این پلتفرم نصب شده است و عملیات حفاری را آغاز نموده تا تاریخ 14 اکتبر 2014 که دکل از پلتفرم جدا شده است در اطلس جغرافیایی موقعیت دکل مربوطه ثبت شده بود و لذا برای تمامی کشتی های نفت کش بین المللی وجود جکتی با ابعاد 20 در 23 متر در این مسیر مشخص و اعلام شده است.

مدیر عملیات حفاری فاز 13 پارس جنوبی ادامه داد: بر خلاف اخبار منتشره تمامی علائم هشداردهنده بر روی جکت نصب بوده اند.

تقدسی نژاد تصریح کرد: شناور مربوطه در سال 2009 ساخته شده  و شناورهایی که از این سال به بعد ساخته شده اند دارای تجهیزات ناوبری مجهزی هستند که قادر است هر شیء در فاصله زیاد و ابعاد بسیار کوچک حتی به اندازه قایق‌های ماهیگیری را ثبت و ضبط نموده و با نزدیک شدن به آن هشدار دهند.

وی ادامه داد: لذا معلوم نیست خدمه در چه وضعیتی بوده اند که علاوه بر اینکه متوجه این شیء بزرگ  نشده اند با تمام سرعت به جکت برخورد کرده و باعث غرق شدن بخشی از آن شدند.

تقدسی نژاد یادآور شد از آنجایی که چاه شماره 5 این جکت هنوز زنده (فعال) است کماکان احتمال هر گونه خطر جدی وجود دارد.


  • نویسنده : admin
  • تاریخ : يكشنبه 9 فروردين ماه 1394
  • 514 بازدید
  • 5 نظر