خوش آمدید

بدترین روش برای کاهش وزن

قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی: امروزه بارها و بارها راجع به اهمیت ' صبحانه' به عنوان مهم ترین وعده غذایی روزانه صحبت می شود. با این حال بسیاری از کسانی که اضافه وزن دارند، به اشتباه این وعده غذایی را حذف می کنند. از طرفی گروهی دیگری از مردم نیز که متاسفانه کم هم نیستند، کمبود وقت را توجیهی برای صبحانه خوردن می دانند که در واقع به طور مستقیم سلامتی خود را تهدید می کنند.


به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ نخستین تدبیر برای پیشگیری از رواج چاقی در بین مردم، توجه به تغذیه مطلوب است و این امر مهم، با خوردن صبحانه کامل محقق می شود. دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که خوردن حداقل سه وعده غذایی در روز، نیمی از مشکلات مربوط به وزن را برطرف می کند. نکته قابل توجه دیگر این که حذف صبحانه، احتمال چاقی را تا 5/4 برابر افزایش می دهد. به عقیده محققان، این وعده غذایی نه تنها مؤید عادات صحیح غذایی است؛ بلکه موجب تقسیم کالری های دریافتی در طول نیز می شود. در واقع این فرایند، احساس سیری را طولانی تر و میل به غذا خوردن را کاهش می دهد. صبحانه خوردن علاوه بر اینکه مانع از اضافه وزن می شود، سلامت عمومی بدن را نیز تضمین می کند. همچنین مواد غذایی وغالبا غلات که در وعده صبحانه مصرف می شود ، 20% احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.
پدران و مادران عزیز توجه داشته باشید که اگر صبحانه را از برنامه غذایی حذف کنید، فرزندانتان نیز به مرور به این روش عادت می کنند. صبحانه نخوردن و یا صبحانه خیلی مختصر، تهدیدی جدی برای رشد و سلامتی بچه هاست. صبحانه کامل و سرشار از قندهای کامل مانند غلات باعث می شود که آنها در طول روز سیر باشند و مرتب احساس گرسنگی نکنند. همین مسئله تمایل آنها به خوردن تنقلات و یا پرخوری در وعده ناهار را نیز کاهش می دهد. این وعده بسیار مهم باعث افزایش تمرکز و بهبود عملکرد تحصیلی نیز می شود.
هر خوراکی مناسب صبحانه نیست!
مطمئنا صبحانه به معنای خوردن هر ماده غذایی نیست. بر اساس تحقیقات اخیر مشخص شده است کسانی که اساسا در وعده صبحانه، میوه ها و سبزیجات میل می کنند، کالری کمتری و افرادی که تخم مرغ یا غذاهای گوشتی مصرف می کنند، به طور متوسط کالری بیشتری دریافت می کنند و باید گفت که شاخص توده بدن در این گروه بیشتر است. اما بر عکس، کسانی که غلات مصرف می کنند، شاخص توده بدن در آنها پایین تر است. نکته دیگر در مورد صبحانه این است که این وعده غذایی باید مطابق با تمایلات و عادات غذایی باشد. صبحانه متعادل را می توان این چنین در نظر گرفت:
میوه، لبنیات، غلات مانند نان، بیسکوییت و... ، گاهی مواد پروتئینی مانند گوشت یا تخم مرغ و یک نوشیدنی گرم یا سرد.
فراموش نکنید که پس از صرف صبحانه حتما فعالیت بدنی داشته باشید. مثلا به جای استفاده از آسانسور از پله ها بالا و پایین بروید، قبل از رسیدن به محل کار یک ایستگاه زودتر از مترو یا اتوبوس پیاده شوید و تا آنجا پیاده بروید و...
منبع: www.Doctissimo.fr


  • 843 بازدید
  • 5 نظر