خوش آمدید

آیا داعش هم مرز ایران می شود؟ + نقشه

داعش، ورای سوریه و عراق که به عنوان پایگاه خود در نظر گرفته، در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ نفوذ و گسترش هشداردهنده ای در خاورمیانه، آفریقا و اطراف این مناطق داشته است.

 در طول یکسال گذشته، داعش نفوذ خود را در سراسر خاورمیانه افزایش داده و توانسته با دیگر گروه های تروریستی در جهان نیز ارتباطاتی مستحکم برقرار سازد. تصاویر منتشر شده توسط این گروه تروریستی در جهان موجی از تنفر را نسبت به آن راه انداخته است اما داعش توانسته جنگجویان بسیاری از کشورهای مانند فرانسه، انگلیس و آلمان جذب خود کند.

نقشه های زیر که توسط ایندیپندنت منتشر شده اند، نشان می دهند که قلمرو اشغالی داعش و همپیمانانش به چه میزان در یکسال گذشته رشد داشته است.

عراق و سوریه

 

داعش منطقه وسیعی را در عراق و سوریه تحت اشغال خود دارد. از ژوئن سال 2014، این گروه تروریستی مناطق تحت اشغال خود را در  جنوب نواحی رقه در سوریه و موصل در عراق، گسترش داده است. پس از اشغال پالمیرا، داعش کنترل مناطقی از سوریه تا مرز عراق و مرز اردن- سوریه را در اختیار گرفته است. 

نقشه بالا نشان می دهد که از ژوئن سال 2014 تا 7 ژوئن 2015 میزان نفوذ و افزایش گستره مناطق تحت اشغال داعش در عراق و سوریه به چه میزان بوده است. 

لبنان

گروه شبه نظامی احرار السنه در بعلبک لبنان که دشمن شماره یک حزب الله لبنان به شمار می رود، طی بیانیه عمومی هم پیمانی خود را با گروه داعش و خلافت خود خوانده خود را نیز در لبنان اعلام کرد. به گزارش فرهنگ نیوز این گروه در توئیتر منتسب به خود اعلام کرد: "با افتخار و غرور فراوان، ما ائتلاف خود را با ابوبکر البغدادی به عنوان خلیفه مسلمانان اعلام می داریم."

بر اساس اطلاعات، داعش دارای هسته های نهفته در لبنان است. در اوایل سال 2015، این گروه تروریستی با افزایش جنگجویان خود سعی کرد، روستای القلمون را به تصرف خود درآورد. در ماه ژوئن 2015، حزب الله لبنان شکست سنگینی را  به گروه تروریستی داعش و النصره در مرز سوریه و لبنان تحمیل کرد.

نقشه بالا با رنگ قرمز مناطق تحت کنترل داعش  و رنگ صورتی مناطق تحت نفوذ این گروه را نشان می دهد. در این نقشه تحرکات این گروه تروریستی در اطراف مرز لبنان و سوریه مشخص است. 

عربستان سعوی

مقامات رژیم آل سعود، مدعی هستند که در چند ماه اخیر 93 نفر را که متهم به ارتباط با داعش اند را دستگیر کرده اند. عربستان می گوید با دستگیری این افراد از اقدامات تروریستی آنها از جمله حمله به سفارت آمریکا در ریاض جلوگیری کرده است. 

داعش نیز ادعا می کند که دارای طرفدارن بیشماری در عربستان است. در ماه نوامبر؛ ابوبکر البغدادی اعلام کرد که گروه، خلافت خود را در شبه جزیره برپا کرده است. گروه تروریستی داعش، مسئولیت چندین بمب گذاری را در مساجد شیعیان عربستان در شرق این کشور بر عهده گرفته و از شبه نظامیان خود خواسته تا به این بمب گذاری ها ادامه دهند. 

یمن

به طور رسمی داعش، خلافت خود را در یمن در اوایل سال 2015 اعلام کرد. داعش در مرکز، جنوب و شرق یمن فعالیت های دارد و به ویژه در شهر تریم (Tarim) چندین عملیات علیه پادگان های ارتش انجام داده است. 

نیروهای داعش در آوریل 2015 با انتشار کلیپی، پرچم سیاه این گروه را در پایتخت یمن، صنعا به اهتزاز درآوردند. تروریست های داعش حملات بسیاری را علیه مردم مسلمان و شیعه یمن و مقر نیروهای حوثی و زیدی به وسیله بمب گذاری و خودروهای بمب گذاری شده انجام داده اند. 

کویت

این کشور توانسته به خاطر موقعیت خود از گزندهای داعش تا حدودی در امان باشد. شیعیان عراق در جنوب این کشور حائلی را ایجاد کرده اند که مانع نفوذ داعش به کویت می شوند. اما انفجار تروریستی جمعه در مسجد شیعیان در کویت، 27 نفر را کشت. داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت. 

ترکیه

این کشور در سال 2011 بیش از 800 اروپایی را که قصد پیوستن به داعش را داشتن به کشورهای خود بازگرداند. (هر چند ترکیه در کنار قطر و عربستان از حامیان اصلی گروه های تروریستی در عراق و سوریه به شمار می روند.) کماکان ترکیه گذرگاه مرزی بسیار مناسبی برای تروریست های خارجی جهت پیوستن به داعش محسوب می شود. درگیری ها در نزدیک مرز ترکیه میان پیشمرگ های کرد و تروریست های داعش همواره در جریان است. 

لیبی

داعش توانسته شهر ساحلی سرت را به طور کامل در کنترل خود بگیرد. آنها در تلاشند تا شهر الحراوه را نیز به طور کامل اشغال کنند و با القاعده در اطراف آن درگیرند. تروریست های داعش، مقصد بعدی خود را شهر مصراته لیبی می دانند که در اختیار دولت رسمی لیبی است.

داعش، کشور لیبی را به عنوان مکان اصلی تمرین و آموزش نیروهای خود در نظر گرفته است و بیش از 3000 جنگجو وفاداری خود را به داعش لیبی اعلام کرده اند. 

نقشه بالا میزان فعالیت های داعش را در شمال آفریقا و به ویژه لیبی نمایش می دهد. 

الجزایر

در سال 2014، روزنامه نگار فرانسوی، هرو گاردل (Herve Gourdel) توسط نیروهای القاعده سر بریده شد. یک گروه انشعابی از القاعده به نام جند الخلافه مسئولیت آن را برعهده گرفت.

نیروهای این گروه به سربازان خلافت مشهورندو ادعا می شود وفادار به داعش اند. آنها همچنین 10 سرباز را در آوریل 2014 به قتل رساندند. 

مصر

در صحرای سینای مصر، یک گروه تروریستی شبه نظامی تحت عنوان استان سینا، وابستگی خود را به داعش اعلام کرده اند. این گروه سلسله عملیات های تروریستی متعددی را از قبیل بمب گذاری، ترور و بریدن سر قربانیان را مرتکب شده اند. 

جند الخلیفه، که پس از گروه الجزایر این نام را برگزید، در سال 2014 شکل گرفت و خود را در ردیف داعش قرار داد و از آن پس پرچم سیاه داعش را به کار برد. 

تونس

حتی قبل از حمله تروریستی به هتل امپریال تونس که منجر به کشته شدن 37 نفر شد. تونس به عنوان بزرگترین صادر کننده جنگجو به داعش شناخته می شد.  بیش از 2400 نفر در سال 2011 تخمین زده می شود که در آن سال به داعش پیوستند. 

شهر Tatouine در تونس به عنوان مکانی شناخته می شود که نیروهای داعش بیشترین تردد را در آن دارند و بین این شهر و پایگاه های داعش در لیبی رفت و آمد بسیاری وجود دارد. 

در 18 مارس 2015، داعش با حمله به موزه باردو در پایتخت این کشور، 23 نفر را به قتل رساند. داعش همچنین ویدئویی را منتشر کرده بود که در آن از حامیان خود در تونس خواسته بود که به کمک آنان در لیبی بشتابند. 

به گزارش فرهنگ نیوز، در ماه فوریه پلیس تونس، بیش از 100 نفر را که مظنون به پیوستن به داعش بودند را دستگیر کرد. آنها تحت تاثیر ویدئوی منتشر شده توسط داعش قرار گرفته بودند. گروه انصار الشریعه تونس، حمایت خود را از داعش اعلام کرده است. 

پاکستان

ردپای داعش در پاکستان در استان های خیبر پختونخوای و پیشاور مشاهده شد. طرفداران این گروه تروریستی در معابر عمومی و دیوارهای شهر، تصاویر و شعار های داعش را کشیده بودند و جزوات این گروه را نیز منتشر و توزیع کرده اند. 

برخی از رده های و نیروهای طالبان در چند وقت اخیر از این گروه جدا و به داعش پیوسته اند و عملیات های خود را تحت عنوان داعش انجام می دهند. 

داعش همچنین مدعی خلافت خوراسان است. این منطقه تاریخی، شامل پاکستان، افغانستان و بخش های از هند می شود. یکی از سخنگویان داعش، حافظ سعید خان را به عنوان والی این منطقه انتخاب کرده بود. 

نقشه بالا مناطق تحت نفوذ داعش در افغانستان و پاکستان را با رنگ صورتی نمایش می دهد. 

افغانستان

داعش در حال افزایش نفوذ خود در افغانستان است و رقیب قدری را مانند طالبان به سرکردگی ملا عمر در روبه روی خود می بیند. گروه های شبه نظامی که وفاداری خود را به داعش اعلام کرده اند، درگیری های را نیز با طالبان افغانستان داشته اند. داعش سعی می کند نیروهای خود را از میان جوانان سرخورده وابسته به طالبان جذب کند. 

گروه هایی از جنگجویان داعش، پرچم این گروه تروریستی را در مناطقیِ در اطراف کابل و ننگرهار به اهتزار درآورده اند. ابو خالق، از فرماندهان سابق طالبان، در منطقه میناحسکه ننگرهار، مدعی نمایندگی داعش در این منطقه شده است. 

پرچم های داعش همچنین در مناطقی از استان های غزنی، ورداک، خاک سفید، فراه، زابل و هلمند نیز دیده شده اند. در سپتامبر 2014 یکی از فرماندهان داعش که قبلا جزء نیروهای طالبان بود در حمله هوایی هواپیماهای بدون سرنشین به هلاکت رسید. 

ایران

کشور اسلامی ایران را می توان به عنوان تنها کشور در خاورمیانه دانست که توانسته با اتخاذ راهبردهای بازدارنده خود را از گزند داعش در امان بدارد. داعش که سعی کرده بود خود را به مرزهای خانقین ایران نزدیک کند با پاتک و پاسخ قاطع تهران مواجه شد و با دور شدن از مرزهای ایران خطر مواجهه با این کشور را نپذیرفت.

اما با توجه به پیشروی های این گروه تروریستی و همانطور که در نقشه مشخص است، داعش در مرزهای شرقی و غربی ایران، در افغانستان و عراق، تحرکاتی داشته و در حال تحکیم پایگاه ها و مناطق تحت نفوذ خود است. امری که با غفلت از آن می تواند به خطری بالقوه برای مرزهای ایران تبدیل شود.

منبع:فرهنگ نیوز  • نویسنده : admin
  • تاریخ : سه شنبه 9 تير ماه 1394
  • 665 بازدید
  • 0 نظر