خوش آمدید

ساخت خون مصنوعی برای نجات جان انسان‌ها

  ساخت خون مصنوعی برای نجات جان انسان‌ها ساخت خون مصنوعی برای نجات جان انسان‌ها در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

خبرگزاری فارس: ساخت خون مصنوعی برای نجات جان انسان‌ها

به گزارش گروه خواندنی‌های خبرگزاری فارس، «ولکام تراست» دومین بنیاد خیریه بین‌المللی پزشکی و تحقیقات است که به طور فعالانه از یک پروژه که هدف آن پیدا کردن راهی برای تولید خون مصنوعی در مقیاس زیاد است فعالیت می‌کند و این پروژه به نظر نزدیک به ثمر می‌رسد. 

Wellcome Trust

شاید این یک کابوس باشد اما به سادگی در آینده اتفاق می‌افتد.

این فرایند توسط پروفسور «مارک ترنر» که اهل اسکاتلند است در اواخر سال 2016 و اوایل سال 2017 با بیماران ساکن در انگلستان آزمایش خواهد شد؛ کم خونی بیماری است که باید به طور منظم به بیمار خون تزریق شود.

این محقق و تیم وی روش کشت سلول‌های قرمز را توسط سلول‌های بنیادی توسعه داده‌اند.

برای این روش در ابتدا باید سلول‌های انسانی جمع‌آوری شود سپس به سلول‌های بنیادی تبدیل شود، سپس ایجاد شرایط بیوشیمیایی بسیار ویژه‌ای همانطور که در بدن انسان یافت می‌شود برای کشت سلول‌های گروه خونی O ایجاد شود.

پروفسور «مارک ترنر» به خبرنگار تلگراف گفت: اگر چه مشابه این مطالعات در جاهای دیگر انجام شده است اما این اولین بار است که خونی با کیفیت و ایمنی کافی به بیمار تزریق خواهد شد.

در آینده نزدیک این روش می‌تواند گروه خونی O را بی حد و حصر تولید کند، چون این گروه خونی سازگار با همه افراد است و شایع‌ترین نوع خون در جهان است.

هر سال در فرانسه نزدیک به 3 میلیون نفر خون می‌دهند.

در حال حاضر هزینه تولید یک واحد خون به روش پروفسور مارک ترنر حدود 145 یورو می‌شود اما این هزینه با تولید در مقیاس صنعتی ممکن است کاهش یابد.

  • admin
  • چهارشنبه 10 ارديبهشت ماه 1393
  • 3931
  • 3