خوش آمدید

روزنامه ایران در یک نگاه

تهران – ایرنا – روزنامه ایران در شماره روز شنبه موضوع ˈبنزین تولیدی پتروشیمی حذف می شودˈ را به عنوان تیتر یک خود برگزیده و در ادامه با عکسی از میز مذاکرات ایران و 5+1 در وین، این مذاکرات را خوب ارزیابی کرده است.

به گزارش ساحلی به نقل ایرنا در خبر مذاکرات وین که با عنوان «لبخند رضایت مذاکره کنندگان وین» منتشر شده، عناوین دیگری از جمله ˈظریف: همه مذاکره کنندگان معتقدند گفت وگوها موفقتر از پیش بینی های اولیه بودˈ، ˈاشتون: سه روز بسیار سازنده را پشت سر گذاشتیم که طی آن تمامی مسائلی که ما را در راه رسیدن به یک توافق جامع و نهایی کمک می کند، بررسی کردیمˈ، ˈشرمن نماینده آمریکا: اگر اطمینان حاصل کنیم، تحریم ها را به طور کامل لغو می کنیمˈ، به چشم می خورد.

در توضیح تیتر نخست روزنامه ایران نیز از مصاحبه با معاون وزیر نفت بدست آمده و با عنوان ˈبنزین تولیدی پتروشیمی حذف می شودˈ، آمده است: مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی از حذف بنزین تولیدی در صنعت پتروشیمی از سبد بنزین مصرفی کشور در سال آینده خبر داد. وی گفت: در نظر داریم از سال آینده بنزین یورو 5 را جایگزین بنزین تولیدی پتروشیمی ها کنیم و این جایگزینی از طریق واردات بنزین یورو 5 به کشور صورت خواهد گرفت.

عباس کاظمی در پاسخ به این سؤال که چه زمانی کل ایران با بنزین یورو 4 و یورو 5 پوشش داده خواهد شد، گفت: این موضوع منوط به تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس است و زمانی که این پالایشگاه به بهره برداری برسد، می توان تمام ایران را با بنزین باکیفیت پوشش داد.

وی افزود: در حال حاضر میزان پیشرفت کار در پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیش از 67 درصد است و امیدواریم در اوایل سال 94 حداقل یکی از فازهای این پالایشگاه راه اندازی شود و تا پایان سال 94 هر 3 فاز این پالایشگاه به بهره برداری برسد. با این حساب، امید است در پایان سال 94 در تمام کشور بنزین یورو 4 و یورو 5 توزیع شود.

ˈشعله جنگ در کی یف فرو نشستˈ، ˈدستور 11 ماده ای روحانی برای اقتصاد مقاومتیˈ، ˈفرم دریافت یارانه نقدی منتشر می شودˈ، ˈبازگشایی سفارت ایران در لندنˈ و ˈآسمان توقیف و مدیرش بازداشت شدˈ از دیگر عناوین برجسته شماره امروز روزنامه ایران است.

ˈاسلام عقلانی، رحمانی و معتدلˈ به قلم علی شکوهی یکی از یادداشت های این شماره روزنامه ایران است که در بخشی از آن آمده است: ˈوقتی انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید، دنیا پذیرفت که اسلام وارد عرصه سیاست و اجتماع شده است همان گونه که از روح تعالیم آن بر می آمد. در واقع، اسلام دین اجتماع و پویایی اجتماعی است هر چند به ابعاد فردی و عرفانی و تجربه های شخصی دینداری هم بی اعتنا نیست. مرحوم شریعتی معتقد بود که پروتستانتیسم در اروپا، همان «مسیحیت اسلامیزه» است که روح اجتماعی خود را از اسلام گرفته است و همین امر، مقدمه تحرک علمی، اقتصادی و سیاسی در کشورهای غربی شد. با این حساب، اسلام برای حضور در جامعه و ایجاد تحرک اجتماعی و منشأ تحولات بزرگ انسانی شدن، نیازمند استقراض از هیچ مکتب و نحله فکری دیگر نبوده و کافی بود شعار «بازگشت به خویشتن» در درون جامعه مسلمین محقق شود تا دوباره اسلام، مبدأ ظهور تمدنی تازه در دنیا گردد.ˈ

عرضه بنزین یورو 4 در تمام جایگاه ها، انتقاد رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر از خودروسازان، 88 درصد ایرانیان میوه و سبزی کافی نمی خورند، مراسم تجلیل از استاد علی اکبر فرهنگی، بازگشت پرسپولیس به صف مدعیان و رایزنی با بیمه ها برای پوشش هزینه های پیشگیری دیابت از عناوین دیگر صفحه نخست روزنامه ایران است.