خوش آمدید

بنزین سهمیه‌ای ۸۰۰، آزاد ۱۲۰۰!

چون بخشی از بنزین در حمل و نقل اثر گذار است و حمل و نقل هم عمومی است و ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با زندگی مردم دارد قطعا اثر تورمی خود را خواهد گذاشت و این بستگی به میزان افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد.

بنزین در نزد مردم به یک شاخص تبدیل شده است، از این رو آثار روانی تورمی بسیار بالایی دارد. با توجه به اینکه در طی ماه‌های اخیر اخبار متعددی در خصوص قیمت بنزین در رسانه‌های گروهی و به نقل از مسئولان منتشر شده است در تازه‌ترین بررسی‌های دستگاه‌های مرتبط قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای 800 تومان، بنزین آزاد 1200تومان و بنزین سوپر 1500 تومان اعلام شده است.

به نوشته آرمان، این در حالی است که هم اکنون وزارتخانه‌های اقتصاد و نفت از اعلام رسمی این قیمت‌ها خود‌داری کرده‌اند. لازم به ذکر است گزارش قیمت‌های فوق برای تمامی مسئولان ارشد از جمله معاونین رئیس‌جمهور، وزرا و دیگر مسئولان ذیربط ارسال شده است. اما حال که مردم به دولت آقای روحانی اعتماد کرده‌اند و می‌گویند این دولت می‌خواهد ضد تورمی عمل کند واین اعتماد یک سرمایه بسیار مهم است و می‌توان به نحو احسن از آن استفاده کرد با افزایش قیمت بنزین شاید این اعتماد آسیب ببیند. ای کاش دولت به جای افزایش قیمت یک‌سری سیاست‌های غیرقیمتی را در پیش بگیردتا زمینه‌های افزایش قیمت را در سال بعد فراهم کند. البته این در حالی است که وزارت نفت به شورای اقتصاد پیشنهادی مبنی برای حذف کارمزد فروش بنزین و پرداخت هزینه کارمزد توسط مردم در قالب حق‌العمل خرید سوخت ارائه کرده که در صورت تصویب، هزینه خرید بنزین بسته به حجم باک خودروها افزایش می‌یابد.پیش بینی می‌شود با تشکیل اولین نشست شورای اقتصاد با پیشنهاد ۲۵ درصدی دریافت حق‌العمل جایگاه‌داران سوخت، بار مالی خرید هر ۳۰ لیتر بنزین با قیمت ۴۰۰تومان حدود سه هزار تومان است و در صورت افزایش قیمت هر لیتر بنزین به ۱۰۰۰ تومان، حق العمل خرید هر ۳۰ لیتر بنزین حدود ۷۵۰۰ تومان خواهد شد.

دولت راهی جز افزایش قیمت ندارد

نادر فریدونی، نماینده فیروز آباد با بیان اینکه از صحت خبر اطلاعی ندارد به آرمان گفت:طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت این اجازه را دارد که در سال 93قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین را افزایش دهد و من فکر می‌کنم بین 30 تا 50 درصد افزایش قیمت بنزین را داشته باشیم یعنی در نهایت بنزین 700 تومانی با 50 درصد افزایش 1050 تومان می‌شود.این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد اینکه آیا گران شدن بنزین صرفه جویی را نیز به همراه خواهد داشت اظهار داشت: قطعا کاهش مصرف را شاهد خواهیم بود، در دور اول هدفمندی نیز طبق نظر کارشناسان مقداری کاهش مصرف داشته‌ایم ، یعنی خانواده‌ها به جای اینکه چند اتومبیل را بیرون بیاورند سعی می‌کنند از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. دولت باید زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم را فراهم کند تا تورم وگرانی که افزایش قیمت بنزین روی بازار می‌گذارد را نظارت و کنترل کند. قطعا در شوک اولیه موارد و مشکلاتی خواهد بود ولی دولت با برنامه ریزی و کنترل نظارتی که دارد می‌تواند این مساله را در دست داشته باشد.نماینده فیروزآباد با اشاره به اینکه دولت راهی جز افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای رشد اقتصاد در حد بین 30 تا 50 درصد و با شیب ملایم ندارد ادامه داد: دولت باید با یک شیب ملایم افزایش قیمت را داشته باشدتا به مردم فشار نیاید و نتیجتا شاهد کاهش مصرف سوخت خواهیم بود که قطعا بی‌تاثیر نیست و ازطرفی در رشد اقتصاد تاثیرگذار خواهد بود و آن‌وقت است که فرهنگ کاهش مصرف ایجاد می‌شود.

با تک‌نرخی شدن قیمت بنزین موافقم

حسین نجابت، نماینده مردم تهران هم با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین بستگی کاملی به نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها داردبه آرمان گفت:ما باید تکلیف مساله حامل‌های انرژی را روشن کنیم و این کاملا به دولت ارتباط پیدا می‌کند. من خودم به صورت کلی با تک‌نرخی شدن بنزین موافق هستم و اساسا با چند نرخی شدن که منشا بعضی از فسادهاست مخالفم. بنابراین اگر میانگین مصرف را چه در سهمیه و چه در بنزین آزاد روی قیمت اعلام کنیم عاقلانه است.ما باید یک پیشینه از سال‌های گذشته بین مصرف سهمیه و مصرف آزاد داشته باشیم و بتوانیم در سال آینده به یک قیمت متوسط برسیم، مشروط بر اینکه بخواهیم بنزین تک نرخی داشته باشیم.این آمار پیشنهاد دولت است و دولت در ساز و کار فاز دوم هدفمندی این‌ها را دیده پس بهتر است از آنها سوال کنید.عضو کمیسیون انرژی در مورد واکنش جامعه به این افزایش قیمت اظهارداشت وقتی ما این ارقام را به کار می‌بندیم قطعا افزایش قیمت خواهیم داشت، چه خواهیم کرد با مساله یارانه‌ها و چگونه می‌خواهند برای اقشار ضعیف که بیشترین ضربه را می‌خورند، بپردازند.عکس‌العمل جامعه تابع این است که وقتی این افزایش قیمت تثبیت پیدا می‌کند و در سایر بخش‌ها هم دخالت می‌کند چگونه باید این افزایش قیمت را در اقشار آسیب‌پذیر و تولید تامین کنیم. به همین دلیل من دائما می‌گویم این در محدوده هدفمندی تعریف می‌شود.

افزایش قیمت بنزین قطعا اثر تورمی خواهد داشت

موسی احمدی، نماینده کنگان نیز با بیان اینکه چون خبر رسمی ندارم نمی‌توانم اظهار نظری کنم ادامه داد:تا زمانی که به صورت رسمی به من نرسد در این مورد صحبتی نمی‌کنم.وی در پاسخ به اینکه صرف نظر ازمیزان قیمت آیا افزایش قیمت باعث صرفه‌جویی می‌شود به آرمان گفت: قطعا نسبت به بعضی‌ها اثرگذار است و نسبت به بعضی‌ها نه. معمولا بعضی افرادی که خیلی ارتباطی با زندگی شان نداشته قطعا تاثیر گذار بر صرفه‌جویی می‌شود اما افرادی که به مصرف بنزین مثل افرادی شغل دومشان استفاده از خودرو بوده یا افرادی که برای محل کسب و کارشان نیاز به آن وسیله نقلیه دارند در صرفه‌جویی اثر آنچنانی ندارد ولی بعضی‌ها هم بودند که با پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی خصوصا بنزین گاهی اسراف می‌کردند. قطعا گران شدن در کاهش مصرف اثر گذار است همانطور که در فاز اول هم اثر قابل ملاحظه‌ای داشت.این عضو کمیسیون انرژی مجلس در مورد افزایش قیمت کالاهای دیگر در صورت افزایش قیمت بنزین ادامه داد: چون بخشی از بنزین در حمل و نقل اثر گذار است و حمل و نقل هم عمومی است و ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با زندگی مردم دارد قطعا اثر تورمی خود را خواهد گذاشت و این بستگی به میزان افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد.

ممکن است بنزین مصرف عمومی نداشته باشد

ایرج ندیمی، نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امسال دولت باید حدود 20 هزار میلیارد تومان تامین درآمد کند به آرمان گفت: در رابطه با قیمت سه روش وجود دارد. روش اول این است که همانطور که آقای زنگنه هم مطرح کردند بنزین را تک‌نرخی کنیم و این از دو سوی ممکن است مورد بحث قرار بگیرد یک سوی ممکن است فشار به مردم وارد کند و یک سوی هم یک قیمت میانه‌ای داشته باشیم که باعث مصرف زیادتر نشود. دومین سناریو این است که دولت در 12ماه از اول سال قیمت اعلام نکند و در هر فصل و دوره‌ای یک قیمتی اعلام کند.سومین بحث هم اینکه دولت این فشار را روی بازار و تولید واینها بگذارد.دولت باید در هر صورت یک راهی را پیدا کند. ممکن است بنزین مصرف عمومی نداشته باشد ولی برق ،آب ،گاز که مصرف عمومی دارند.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینکه دولت هم معذوریت‌هایی دارد ادامه داد:الان صد درصد پولی هم که از حامل‌ها نصیب دولت شده به مصرف جبرانی داده در حالی که عامل‌های دیگری نظیر کمک به بخش سلامت یا بیمه بیکاران هم هستند.چون دولت مصرف جبرانی دارد به نظر من افزایش قیمت‌ها شوک ایجاد نمی‌کند.الان که دولت به همه پرداخت داشته ونظامات بعدی هم برای طبقه متوسط و پایین جبران دارد به نظر نمی‌رسد به مردم شوک وارد کند.وی در مورد معقول بودن این قیمت اظهار کرد: باید هدف را دید، وقتی دولت می‌خواهد 20 هزار میلیارد تومان کسری را تامین کند معقول بودن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در هدفمندی یک هدف پرداختی و یک هدف کنترلی وجود دارد وبه نسبت هدف جبرانی از هدف کنترلی باید استفاده کرد.

می‌خواهند کار کنند، می‌خواهند نکنند

حسین میر محمدی، نماینده گلپایگان با اشاره به اینکه اگر از این رقم صد تومان کمتر می‌شد بهتر بود به آرمان گفت: این قیمت مناسب است.از آنجا که مردم برای هدفمندی یارانه‌ها در سال جدید آماده هستند واکنش چندانی نخواهند داشت، مصرف روزانه فعلی را هیچ کسی نمی‌پسندد و باید مردم نسبت به مصرفی که دارند قیمت واقعی را بپردازند. بنزین تک‌نرخی هم مسائل خودش رادارد و باید بررسی شود البته طرحی در این زمینه وجود دارد ولی چون کامل نشده فعلا قابل طرح نیست اما علی‌الحساب با وضعیت موجود همین شیوه در دسترس تر باشد.این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است: این افزایش قیمت‌ها حتما در میزان صرفه‌جویی تاثیرگذار خواهد بود، و در این بین برای بخش حمل و نقل عمومی قطعا برنامه‌ریزی‌هایی شده و کمک‌هایی خواهد شد، و کسانی که در بخش خصوصی با ماشین کار می‌کنند می‌توانند کار کنند و یاکار نکنند. به هر حال نمی‌شود که منابع و سرمایه‌های کشور را به تعدادی که حالا یا با آن درآمد کسب می‌کنند یا به مصارف غیرضروری‌شان می‌رسانند داد. در نهایت باید به سمت قیمت تمام شده برویم

  • admin
  • يكشنبه 18 اسفند ماه 1392
  • 9939
  • 1778