خوش آمدید

چه کسانی یارانه اردیبهشت را می‌گیرند؟

چه کسانی یارانه اردیبهشت را می‌گیرند؟


چه کسانی یارانه اردیبهشت را می‌گیرند؟

باتوجه به رسانه‌ای شدن برنامه دولت برای حذف یارانه ثروتمندان در آغاز سال، حال بهتر است سیاست سکوت رسانه‌ای دولت در این باره تغییر کند و به طور شفاف اعلام شود که فقط یارانه ثروتمندان قطع خواهد شد.

حذف یارانه نقدی برخی از گروه های درآمدی در حالی بدون سرو صدا از فروردین ماه سال جاری آغاز شد که پس از اطلاع رسانه ها از این موضوع برخی از دولتمردان این خبر را به اشکال مختلف تکذیب کردند، اما در نهایت صحت و سقم این خبر آشکار شد و در نهایت وزیر تعاون و وزیر اقتصاد بر حذف یارانه برخی از گروه ها تاکید کردند.

رویکرد حذف یارانه ثروتمندان از یک سود قابل تقدیر است و در اصل دولت به وظیفه قانونی خود در این زمینه عمل می کند اما از سوی دیگر سازو کار اجرایی این کار مشخص نیست و نگرانی‌هایی را در برخی از افراد و گروه ها ایجاد کرده است در حالی که هدف دولت از عدم اطلاع رسانی اولیه شفاف شاید جلوگیری از نگرانی در اقشار مختلف مردم در زمینه حذف یارانه شان باشد اما حالا که همه چیز رسانه‌ای شده، باید سیاست رسانه‌ای دولت در این باره نیز تغییر یابد.

پاسخ دولت به نگرانی مردم

اما به نظر می رسد دولت در این زمینه برعکس عمل می کند و به جای اعلام شفاف حذف یارانه ثروتمندان و با پنهان کاری موجبات نگرانی در مردم از جمله خانوارهای ضعیف و حتی اقشار متوسط یارانه بگیر را فراهم کرده اما اعلام شفاف اطلاعات لازم به مردم در این باره بهترین راه حل برای رفع نگرانی های مردم است.

رویکرد دولت تاکنون این بوده است که اقدامات خود را برای حذف یارانه نقدی برخی گروه های پردرآمد بدون اطلاع رسانی انجام داده است، در حالی که این خواسته مردم جامعه و ۷۶ میلیون متقاضی یارانه بگیر است که درمورد یارانه های نقدی خود اطلاعات درستی را بگیرند و بشنوند و خواستار شفاف سازی عملکرد دولت هستند.

اگر هدف دولت عدم قطع یارانه اقشار متوسط و خانوارهای کم درآمد است که قطعا همین طور است، بهتر است به طور شفاف اعلام کند که یارانه این افراد و گروه ها به هیچ عنوان قطع نمی شود و فقط دولت قصد دارد که یارانه پردرآمدها را قطع کند، در حالی که تاکنون دولت این موضوع را به صراحت اعلام نکرده است.

درخواست ۷۶ میلیون متقاضی یارانه بگیر

به هر حال مشخص است که دولت قصد دارد طبق قانون، قطع یارانه ثروتمندان را ادامه دهد و این کار را براساس تکلیف مصرح در بند 'ح' تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور، مبنی بر قطع یارانه خانوارهای پردرآمد انجام می دهد و خانوارهای پردرآمد به تشخیص دولت و براساس شرایط اقلیمی، بعد خانوار و محل سکونت و میزان درآمد تعیین می شوند.

همچنین براساس تکلیف مصرح در بند 'ح' تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور، دولت موظف است یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع کند. خانوارهای پردرآمد به تشخیص دولت و براساس شرایط اقلیمی، بعد خانوار و محل سکونت و میزان درآمد تعیین می شود.

علي ربيعي وزير كار و رفاه اجتماعي به‌عنوان متولي شناسايي دهك‌هاي درآمدي با حضور در مجلس اعلام كرده كه يارانه نقدي تعداد زيادي از اقشار با درآمد بالا در مرحله پنجاهم (فروردين امسال) حذف شده و به‌تدريج اين فرآيند ادامه خواهد يافت.

یارانه اردیبهشت به حساب چه کسانی واریز می‌شود؟

حال به نظر می رسد که دولت براساس برنامه های بعدی قصد دارد ادامه حذف های فروردین ماه را انجام دهد و به احتمال زیاد در اردیبهشت ماه و زمان پرداخت یارانه این افراد مشخص می شوند، در حالی که دولت هیچگونه اطلاع رسانی در این زمینه نکرده است.

پیش از این و در فروردین ماه و ماه‌های قبل یارانه حدود ۲۰۰ هزار ثروتمند قطع شده بود. حال مسئولان وزارت رفاه مطرح می‌کنند که قصد دارند از اردیبهشت‌ماه یارانه افراد قطعی‌شده را برای حذف به دولت پیشنهاد کنند. در حال حاضر نیز تكميل بانك‌هاي اطلاعاتي خانوار در دستور کار است و فرمول دارايي خانوار كه حدنصاب دريافت يارانه خواهد بود، معين مي‌شود.

دولت اطلاعاتی را در زمینه حذف یارانه بگیران مرفه در اختیار دولت قرار داده و به آنها اعلام کرده است که این اطلاعات را افشا نکنند، درحالی که هدف دولت حذف یارانه مردم است. براساس بخشی از این اطلاعات، تنها بخشي از يارانه بگيران پردرآمد حذف شده اند و دولت در حال حذف برخي ديگر از افراد است.

اطلاعاتی که دولت در اختیار مجلس قرار داد

همچنین طبق همین اطلاعات ملاك دولت براي حذف يارانه‌بگيران، تنها درآمد افراد بوده و حذف يارانه‌بگيران براساس دهك، گروه، طبقه و يا صنف نبوده است.

قرار است افرادي كه در طبقات مرفه درآمدي هستند، به مرور از دريافت يارانه حذف شوند. موضوع طبقه، دهك و يا دسته‌بندي خاصي براي حذف ثروتمندان وجود ندارد، براساس بانك‌هاي اطلاعاتي موجود اقدام به شناسايي و حذف ثروتمندان شده است.

به هر حال به دلیل حساسیت موضوع و پایان نگرانی‌ها، بهتر است دولت به طور شفاف اعلام کند که نمی‌خواهد یارانه نقدی اقشار متوسط و ضعیف جامعه را قطع کند بلکه تنها هدفش حذف یارانه ثروتمندانی است که این نوع یارانه هیچ سهمی در زندگی‌شان ندارد.


  • نویسنده : admin
  • تاریخ : چهارشنبه 16 ارديبهشت ماه 1394
  • 757 بازدید
  • 0 نظر