خوش آمدید

مشکل آب نامتعارف در دلوار

مشکل آب نامتعارف در دلوار:


به گزارش ساحلی از بوشهر، شاپور رجایی شامگاه پنجشنبه در نشست با مسئولان استان بوشهر با بیان اینکه وضعیت آب چاه‌های آب کشاورزی استان بوشهر نا مطلوب است اظهار کرد: به لحاظ برداشت بی‌رویه از این چاهها روز به روز بر لب شوری آب این چاهها افزوده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر با بیان اینکه در استان بیش از 4 میلیون متر مکعب آب متعارف تولید می‌شود تصریح کرد:  استان بوشهربا ظرفیت 4 میلیون متر مکعب آب لب شور دومین تولید کننده آب متعارف در کشور است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهربه اهمیت روی آوردن کشاورزان به کشت‌های گلخانه‌ای اشاره کرد و گفت: به ازا هر کیلوگرم تولید گوجه فرنگی در کشت گلخانه‌ای 12 تا 15 لیتر آب مصرف می‌شود در حالی‌که در تولید این محصول برای هرکیلوگرم در محیط‌های بازبا آبیاری تحت فشار 70 تا 80 لیتر وغرق‌آبی 300 لیتر آب مصرف می‌شود.

رجایی با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای مقرون به صرفه است گفت:  هزینه تولید گوجه فرنگی در کشت گلخانه‌ای برای یک کیلو40 تومان است درحالیکه برای آبیاری تحت فشار 200 تومان برآورد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشاورزان که چاههای لب شور دارند از دستگاه تصفیه آب شیرین کن استفاده می‌کنند  تصریح کرد: تغرفه برق برای این نوع فعالیت تعریف نشده است و کشاورزان مجبور به پرداخت تعرفه صنعتی می‌شوند که مقرون به صرفه نیست.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر بر اصلاح تعرفه برق مصرفی کشاورزان تاکید کرد و افزود: اکنون کشاورزان در دشت‌های دیلم و دلواربا مشکل آب نامتعارف روبه رو هستند و در دشت دیلم تاکنون 30 مورد از آب شیرین کن استفاده می‌کنند واین درحالی است که 40 متقاضی در دشت دلوار وجود دارد.

رجایی با بیان اینکه آب در تولید محصول گوجه فرنگی نقش تعیین کننده‌ای دارد گفت: برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست که از دستگاه تصفیه آب بر روی چاه آب کشاورزی استفاده کنند.


  • 814 بازدید
  • 5 نظر