خوش آمدید

مختومه یک پرونده چهارهزار میلیاردی در بوشهر

رییس کل دادگستری استان بوشهر:
مختومه یک پرونده چهارهزار میلیاردی در بوشهر

  رییس کل دادگستری استان بوشهر گفت: یک پرونده چهار هزار میلیارد ریالی نشات گرفته از اختلاف قراداد در محاکم قضایی این استان تشکیل شده بود که با ارجاع به داوران حل و فصل و پرونده مختومه شد.

حیدر بحرانی روز چهارشنبه در آیین افتتاح دفتر داوری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر افزود: بدلیل موقعیت ویژه و فعالیت شمار زیادی از جمعیت این استان در امر تجارت و بازرگانی راه اندازی دفتر داوری در اتاق بازرگانی بوشهر باعث می شود تا با کمک حقوقدانان آشنا به قوانین تجارت، پرونده های مربوط به دعاوی فعالان اقتصادی با سرعت بیشتری رسیدگی شود.

وی بااشاره به مشکلات نشات گرفته از نوع قراردادها برای تجار بوشهری یادآورشد: اختلاف بین فعالان اقتصادی باعث به مخاطره افتادن سرمایه و زمینه گسترش عوامل خطرزا به جامعه می شود اما ورود داوری و سرعت بخشی در آن کارکرد بازدارندگی و پیشگیری دارد.

رییس کل دادگستری استان بوشهر اضافه کرد: مبادلات داخلی و بین المللی بین فعالان بازرگانی استان بوشهر روبه افزایش است برهمین اساس نیاز است مکانیزم و سازگار جدیدی طراحی تا این قراردادها صحیح تر اجرا شود.

بحرانی گفت: برخی طرف قرارداد تجار بوشهری خارجی هستند که نگرش آنها به سمت داوری غیر رسمی مثبت تر است .

وی افزود: رسیدگی به دعاوی فعالان اقتصادی در محاکم قضایی بدلیل وجود قوانین دست و پا گیر و تراکم پرونده اهدافی که نشات گرفته از نتیجه قراردادهاست تامین نمی شود و با اطاله دادرسی، تجار زیان می بینند.

بحرانی سرعت و امنیت را از دستاوردهای راه اندازی دفاتر داوری در اتاق بازرگانی دانست و افزود: سرعت در رفع منازعات تجاری و امنیت از مقوله هایی است که اگر در هر زمینه ای وجود نداشته باشد ارتقا بخشی وجود نخواهد داشت.

رییس کل دادگستری استان بوشهر با بیان اینکه باید برای تجار امنیت اقتصادی ایجاد کنیم یادآورشد: اگر اختلافات و تعارض بین فعالان اقتصادی ایجاد و مشمول زمان شود سرمایه تجار متزلزل می شود .

بحرانی گفت: مرجع داوری پیشینه قوی در ادیان مختلف به خصوص دین مبین اسلام دارد برهمین اساس دفتر داوری اتاق بازرگانی باید با عملکرد صحیح زمینه جلب و تشویق رجوع پرونده های دعاوی را به خود فراهم کند.

وی افزود: افرادی که در دفتر داوری بکار گرفته می شوند باید متخصص و آشنایی با مسایل حقوقی به خصوص تجارت بین الملل داشته باشند.

بحرانی با تاکید بر نظارت انتظامی و انضباطی بر داوران دفتر داوری یادآورشد: یک سری افراد مریض در جامعه با عنوان کارقاچاق کن ، دلال و واسطه گر وجود دارد که باید کنترل شوند چرا که اگر داور به سمت این افراد گرایش پیدا کند برچیدن این نهاد به بودن آن بهتر است.

رییس کل دادگستری استان بوشهر گفت: داور، دادگر است و باید اجرای حق و عدالت بجای قاضی کند و این مهم براساس رعایت اصل بی طرفی محقق می شود و اگر گرایش به سمت خاصی پیدا کرد سم برای نهاد داوری است.

وی افزود: پویایی نهاد داوری در بوشهر منوط به اعتماد تجار و بازرگانان به این دفتر است و اگر مسایل غیر قانونی در آن مشاهده کردند با انعکاس به موقع زمینه اصلاح را فراهم کنند.

بحرانی اظهارداشت: دستگاه قضا در استان بوشهر در کنار نهاد داوری خواهد بود و از روند قانونی عملکرد آن حمایت می کند.

در این آیین هفدهمین دفتر داوری اتاق ایران با حضور دبیرکل مرکز داوری اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران در بوشهر گشایش یافت .


  • 526 بازدید
  • 0 نظر