خوش آمدید

لایحه منطقه آزاد تجاری بوشهر در دستور کار قرار می گیرد

بر اساس گفته دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس این لایحه مجدد برای امروز هفتم دی ماه در دستور کار این کمیسیون قرار می گیرد و با توجه به نگاه مثبت این کمیسیون برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در بوشهر ، لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری در هشت نقطه کشور با اصلاحاتی مجدد وارد صحن علنی مجلس برای رای گیری دوباره می شود .


در حالی که در جلسه علنی 29 آذر امسال بهارستان نشینان با کلیات لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی از مناطق آزاد، مخالفت کرده بودند خبر می رسد که طرح ایجاد این مناطق فردا دوشنبه در کمیسیون اقتصادی مجلس مجدد بررسی می شود.

به گزارش سوک ؛ پس از کش و قوس های فراوان بالاخره در جلسه روز بیست و دوم آذرماه امسال کمیسیون اقتصادی مجلس ایجاد منطقه آزاد تجاری- صنعتی در مناطق جاسک استان هرمزگان، مهران،اردبیل،بوشهر، اینچه برون، بانه، مریوان و سیستان را تصویب کرد تا پس از یک هفته وارد صحن علنی برای رای گیری شود .

فشار دولت برای ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی از مناطق آزاد در کنار پافشاری تعدادی از نمایندگان مجلس برای وادار کردن کمیسیون اقتصادی مجلس در ایجاد 80 منطقه ویژه اقتصادی در کشور سبب شد تا به محض این که در صحن علنی به رای گذاشته شود با مخالفت های از طرف نمایندگان مجلس مواجه شود .

هر چند117 رأی موافق، 85 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع حاصل کشاکش نمایندگان برای اظهار نظر در باره این لایحه دولت بود اما به دلیل آن چه کهمغایرت با برنامه پنجم توسعه توسط هیئت رئیسه مجلس عنوان شد که نیاز به رای دو سوم مجلسیان را در بر داشت عملا این لایحه به دلیل نداشت حد نصاب آراء به این میزان ، رد شد.

در این شرایط نمایندگان موافق این لایحه از جمله نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی بیکار ننشسته و با توجه به ظرفیت های آیین نامه ای برای ورود مجدد این لایحه به صحن علنی تلاش کردند که پیش زمینه آن تایید مجدد این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس است .

حال به نظر می رسد بر اساس گفته دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس این لایحه مجدد برای روز دوشنبه هفتم دی ماه ( فردا ) در دستور کار این کمیسیون قرار می گیرد و با توجه به نگاه مثبت این کمیسیون برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در بوشهر ، لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری در هشت نقطه کشور با اصلاحاتی مجدد وارد صحن علنی مجلس برای رای گیری دوباره می گردد.


  • 845 بازدید
  • 0 نظر