خوش آمدید

شاه کلید نابودی داعش

شاه کلید نابودی داعش


با توجه به هجوم بربرهای داعش به عراق مردم عراق اعم از شیعه، سنی و کرد و اقلیت ها به دنبال بیرون راندن آن ها هستند اما اولین فاکتور اتحاد است

  موصل یکی از شهرهای شمال عراق است که در 2 ماهه اخیر به دست تروریستهای داعش (دولت اسلامی عراق و شام) افتاده است. پیشروی گروهک تروریستی داعش در این منطقه یقینا یک مطلب را کاملا ثابت می کند ، اختلاف عمیق بین اربیل و بغداد. در حقیقت اختلاف بین دولت مرکزی و کردها باعث شده است که تروریستهای داعش هر چه بیشتر پیشروی کنند و خطرات بنیاد گرایی در خاورمیانه را تقویت کنند. در ابتدا باید دید چرا تروریستهای داعش اینقدر راحت به عراق رسیدند؟ متاسفانه ضعف اطلاعاتی و عدم وجود یک اتحاد منسجم بین اکثر احزاب عراق و ضمنا دخالتهای بدخواهان منطقه ای مثل عربستان سعودی ، ترکیه ، قطر ، امارات و ... باعث چنین اتفاقات دردناکی گردیده است و امروزه به جایی رسیده که مشتی مشتی تروریست به راحتی شهری را تصرف می کنند.

در وهله اول باید بدانیم که اگر داعش در موصل شکست بخورد مقدمه نابودی آن فراهم خواهد شد (البته جنگ پارتیزانی و نبرد نامتقارن به کمک دکترین تحمیل خواسته شاه کلید نابودی آن خواهد بود). بین فرماندهان گروهک تروریستی داعش دو نظریه وجود دارد اول به سوریه برویم و عراق را تخلیه کنیم و دوم بالعکس. روشی که فلسفه وجودی این گروهک را زیر سوال می برد. اما ماسفانه در حالی که داعش به دنبال گسیل نیروهایش به سمت عراق و تسلط بر شمال عراق است ، کردستان عراق و دولت مرکزی به جای راه چاره و یکپارچگی بر طبل اختلاف می کوبند و نتیجه این اختلاف چیزی جز پیشروی هر چه بیشتر تروریستهای داعش نخواهد بود تا حدی که آن ها معتقدند می توان کویت را تصرف کرد و آمریکا را تحریک به نبرد مستقیم کرد (البته اینکه جز یک حیله سیاسی بیش نیست چون همه می دانند داعش یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی). همه دنیا می دانند داعش دست پرورده  آمریکا و رژیم صهیونیستی است تا بدین وسیله بر نفت خاورمیانه و حکومت ها مسلط شود و جیب کمپانی های اسلحه اش را پر از پول کند و این تنها طرز تفکر مسئولان ارشد آمریکایی و لژهای فراماسونری حامی آمریکاست.
 


اما سوالی که مطرح می شود این است ؟ آیا بهتر نیست اختلافات جزیی بین اربیل-بغداد کنار گذاشته شود و پس از رفع شر داعش با یک گفتگوی مفصل آن را حل کنند؟ چون تروریستهای داعش آنقدرها هم که تبلیغات می شود و ماشین های تبلیغاتی منفور رسانه ای غرب روی آن ها تمرکز می کنند قوی نیستند و فقط از فاکتور تفرقه استفاده می کنند . پس می توان با اتحاد این گروهک تروریستی را از میان برداشت.

به نظر می رسد که در ابتدا باید اختلافات مالی و عرضی بین اربیل و بغداد کنار گذاشته شوند و به جای آن تجهیز نیرو و مسلح سازی و هماهنگی بین نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق پرداخت و با یک ساپورت هوایی ، ارتباط بین نیروهای زمینی انجام شود و نیروهای ائتلاف (نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق)  جهت آزاد سازی موصل یک اقدام تاکتیکی نامتقارن  انجام شود . زیرا پیروزی بر داعش نیاز به اولا اتحاد و ثانیا گسیل نیرو و آرایش پارتیزانی است  زیرا با یک نیروی پارتیزانی راه حل کلاسیک قطعا بی فایده است. راه دیگری هم که وجود دارد این است یاد اواخر جنگ ایران و عراق بیفتیم که تروریستهای منافقین تا نزدیکیهای کرند پیش روی کرده بودند و با کمین نیروهای ارتش ، سپاه پاسداران و بسیج نیروهای مردمی تمام این تروریستها را قلع و قمع کردند.  پس عراق هم می تواند از این سناریو قدرتمند استفاده کند و با کمین نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق بخش های وسیعی را در شمال عراق آزاد کند.  راه سوم این است که نیروهای پیشمرگه در اطراف اربیل کمین کنند و در حالی که نیروهای تروریست داعش فکر می کنند پیروز شدند در دهانه شهر اربیل  با کمینی که انجام دادند تعداد زیادی از آن ها را به هلاکت برسانند .

اما در زمینه دکترین تحمیل خواسته که اقدام هوایی جهت نابودی عقبه نیروها انجام می شود نیازمند یکسری اقدامات اطلاعاتی است و بخشی از ماموریت راهبردی آزاد سازی موصل به پرواز شناسایی پهپاد ها اختصاص پیدا کند  و سپس با پیاده سازی دکترین تحمیل خواسته امیدواری به آزاد سازی موصل  وجود دارد. مطمئنا آزاد سازی موصل شاه کلید  آغاز نابودی و فروپاشی داعش خواهد بود و اگر درایت این کار و همت این کار وجود داشته باشد که  در چند روز اخیر مشاهده شد که وجود دارد می توان ضربه سختی بر تروریست ها وارد کرد و آن ها را به مرزهای سوریه بازگرداند.
 
پس در مجموع سه روش کلی  را می توان شاه کلیدی آزاد سازی موصل و نابودی داعش دانست:
1-نبرد ناهمطراز و پارتیزانی در مقابل نیروهایی که  تعدادشان زیاد نیست
2-عدم تاکید به روش های گذشته  نبرد کلاسیک  که آزمون خود را پس دادند
3-استفاده از دکترین تحمیل خواسته و استفاده از پهپاد های شناسایی در حملات هوایی
4-کمین نیروها در دهانه شهرهایی که به زعم داعش پیروزی این تروریستها و سقوط شهر  قطعی است
4-اتحاد ملی و یکپارچگی و انسجام داخلی در عراق

با توجه به هجوم بربرهای داعش به عراق مردم عراق اعم از شیعه، سنی و کرد و اقلیت ها به دنبال بیرون راندن آن ها هستند اما اولین فاکتور اتحاد است و این امر محقق نمی شود مگر با یکپارچگی مردم که اراده اش در ملت عراق وجود دارد و مردم عراق لیاقت و شایستگی این را دارند که کشور خود را از لوث وجود تروریستها پاک کنند.


  • نویسنده : admin
  • تاریخ : يكشنبه 2 شهريور ماه 1393
  • 4960 بازدید
  • 0 نظر