خوش آمدید

سفر قریب‌الاوقع رئیس‌جمهور سوریه به ایران/ هواپیمای اسد با اسکورت روسی، از مسیر هوایی عراق و با هشدار به ائتلاف آمریکا عازم تهران می‌شود

موضوعات : سیاسی

سفر بشار به ایران در روزهای اخیر با گمانه زنی های رسانه ای همراه بود و علی رغم تکذیب انجام این سفر از سوی مقامات تهران اما کماکان نحوه انجام این سفر در آینده نزدیک مورد توجه رسانه های منطقه قرار گرفته است.


سایت عربی شبکه خبری الجزیره در گزارشی در این باره می نویسد: رسانه های منطقه خبر دادند که روسیه برای انجام سفر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به ایران پیشنهاد داده است که چهار جت جنگنده را برای اسکورت هواپیمای حامل اسد به مقصد تهران و بالعکس به دمشق ارسال خواهد کرد.

بر همین اساس روزنامه لبنانی الدیار نزدیک به حکومت بشار اسد روز گذشته دوشنبه این خبر را منتشر کرد و ادعا کرد که مسکو به ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا هشدار داده تا برای جلوگیری از به راه افتادن جنگ به هواپیمای اسد نزدیک نشوند.

الدیار در گزارش خود در ادامه طرح این ادعا می نویسد که انتظار می رود هواپیمای اسد از مسیر هوایی عراق عازم تهران شود.

از سوی دیگر خبرگزاری فارس در گزارشی روز جمعه خبر داد که قرار بود سفر اسد به ایران در اواخر دسامبر ویا اوایل ژانویه انجام بگیرد. روزنامه الدیار لبنان اما در این باره و به نقل از منابع اطلاعاتی سوریه نوشت که تاریخ دقیق انجام این سفر اعلام نخواهد شد.

این در حالی است که اخیرا بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در ماه اکتبر گذشته برای دیدار با ولادیمر پوتین رئیس جمهوری روسیه عازم مسکو شد. این سفر نخستین سفر خارجی پوتین از زمان آغاز اعتراضات و درگیری های داخلی این کشور در سال 2011 محسوب می شود.

الجزیره در ادامه به نقل از رسانه های ایران می نویسد که برنامه ریزی سفر بشار اسد به ایران در شرایطی انجام شد که ارتش سوریه به پیروزی هایی علیه گروه های تروریستی دست یافته است.
از سوی دیگر تلویزیون ونزوئلا از گزارش های معمول فراتر رفته و به موضوع مذاکرات اسد و مقامات تهران در سفر رئیس جمهوری سوریه به این کشور نیز پرداخته است.

سایت شبکه خبری تل‌سور در ای باره می نویسد: دیدار اسد با مقامات تهران بر تحولات اخیر درگیری های داخلی در سوریه متمرکز خواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده است: به گفته رسانه های ایران بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه  در ماه ژانویه، (دی-بهمن) به تهران سفر خواهد کرد و این سفر با اسکورت جنگنده های روسی و از طریق مسیر هوایی عراق صورت خواهد گرفت.

این گزارش در ادامه به توئیت خبرنگاران ایرانی اشاره کرده و می نویسد: چندین روزنامه نگار ایرانی عنوان کردند که دیدارهای اسد در تهران بر درگیری ها در این کشور و تحولات اخیر این کشور اختصاص دارد.

جمعه گذشته آمریکا به اخنلاف موجود میان این کشور، روسیه و ایران بر سر وضعیت بشار اسد در سوریه اشاره کرد. این در حالی است که پنتاگون همچنان برای سقوط اسد در سوریه تلاش می کند روسیه و ایران با تغییر غیردموکراتیک نظام در سوریه مخالفت می کنند.

سفر بشار اسد به ایران اما  در شرایط کنونی منطقه می تواند چندین پیام به همراه داشته باشد که مهمترین آنها شکست مخالفان وی و سیاست های غرب در منزوی کردن رئیس جمهوری سوریه است. موضوعی که بیانگر پیشبرد اهداف تهران و روسیه در ساماندهی اواضع داخلی سوریه به نفع دمشق اشاره دارد.

با این وجود به نظر می رسد که سفر بشار اسد به ایران انجام می گیرد و پیام روشنی از سوی تهران و مسکو به غرب مخابره می شود که فراتر از گذشته از هماهنگی و همکاری مسکو، تهران و دمشق خبر می دهد.


  • نویسنده : admin
  • تاریخ : سه شنبه 1 دي ماه 1394
  • 407 بازدید
  • 0 نظر