خوش آمدید

حاصل تدبیر حاج قاسم سلیمانی+تصاویر

حاصل تدبیر حاج قاسم سلیمانی+تصاویر


حاصل تدبیر حاج قاسم سلیمانی+تصاویر

گذری بر موزه دفاع مقدس کرمان

موزه دفاع مقدس کرمان يكي از نتايج ماندگار و پديده هاي منحصر به فرد كنگره بزرگداشت سرداران و هشت هزار شهيد استان كرمان و سيستان و بلوچستان است كه به همت و تدبير فرمانده وقت لشكر41 ثارالله سرتيپ پاسدار قاسم سليماني به مدت 11 ماه در كرمان و با هدف انتقال فرهنگ ايثار ، جهاد ، شهادت و همچنين اثبات حقانيت ملت مسلمان ايران در جنگ هشت ساله عراق و ايران بنا شده است.

اين موزه را مهندس خان محمدي از استادان دانشگاه علم و صنعت تهران طراحي كردند و در زميني به مساحت 23 هزار متر مربع و با زير بناي 2550متر مربع با صرف هزينه اي بالغ بر 11ميليارد ريال ساخته شد و در هفتم خرداد ماه 1377 درسالروز فتح خرمشهر روز مقاومت ملي با حضور حجت الاسلام رفسنجاني افتتاح شد.

ساخت اين موزه در مركز شهر و جنب مصلاي بزرگ كرمان موقعيت مناسبي به اين مركز فرهنگي بخشيده است.

قسمتهاي مختلف موزه بوستان شهدا:

اين بوستان در محل در ورودي موزه قرار دارد ، با آبنماهاي زيبا ، درختان سر به فلك كشيده ، گلكاري ، چمن وسيع و تنديسهايي از برگزيدگان سرداران شهيد استان كرمان.

سر در ورودي موزه با سازه بتوني و با نماد هشت سال مقاومت و پايداري هشت پايه دارد و بعد از آن ضريحي از پوكه، نبرد عاشورايي ملت مسلمان ايران را تداعي مي كند.

موزه كه الهام گرفته از معماري اسلامي است به صورت گنبد هشت پله و پوشيده از مس ساخته شده است . در قسمتهاي مختلف موزه سعي شده است كه از فلز مس كه فلز اول استان كرمان است استفاده شود . گنبد موزه به شكل لاله و برگ هاي آن ملهم از بادگيرهاي قديم كرمان است . در تزئين اين بنا از مس كه نشاني از مهمترين صنعت استان مي باشد ، استفاده شده است .

ساختمان موزه سه طبقه دارد و در آن آثاري از جنگهاي مهم تاريخ ايران بعد از دوره صفوي شامل عهدنامه ها، اسناد تجهيزات و نقشه ها نمايش داده شده است . در يكي از تالارها اسناد كمك و حمايت كشورهاي مختلف به عراق در طول جنگ هشت ساله به نمايش درآمده است . بخشي از عمليات پيروزمندانه والفجر هشت به صورت ماكتي به مساحت 250مترمربع در اين موزه به تماشا گذاشته شده با استفاده از نور ، صدا ، فيلم و توپوگرافي ، قسمت هايي از عمليات والفجر هشت نمايش داده مي شود .

قسمتهاي مختلف موزه:

1 - پارک شهداء : اين پارک داراي درختان سربه فلک کشيده ، آب نماهاي زيبا و چمن وسيع که مزين به 26 تنديس متعلق به فرماندهان شهيد لشکر 41 ثارالله مي باشد.

2 - ساختمان موزه : طرح کلي ساختمان به گونه اي است که يک غنچه لاله را در ذهن بيننده تداعي ميکند و نماي موزه مزين است به آياتي چند از کلام الله مجيد در مورد دفاع و جهاد در راه خدا که بر روي طرح کلي ساختمان نماي موزه ورق هاي مسي محصول صنعت مس کرمان حکاکي و نصب شده است و معماري موزه الهام گرفته از معماري سنتي کرمان و معماري اسلامي است.

3 - موزه فضاي باز :
الف – نمايشگاه سلاحهاي غنيمتي : در اين قسمت تعدادي از سلاحهاي بدست آمده از نيروهاي دشمن در عمليات هاي مختلف با هدف معرفي جنگ نابرابر و نيز کمک کشورهاي مختلف جهان به رژيم بعثي عراق به نمايش گذاشته شده است.
ب – ماکت بزرگ عمليات کربلاي5به وسعت يک هکتار شامل خاکريز و سنگرهاي خودي، آبگرفتگي بوبيان ، موانع و استحکامات و خط دشمن است که در تمام قسمتهاي آن صوتي بي نظير و مطابق با واقعيات جبهه طراحي و اجرا گرديده است.
ج – گلزار شهدا : مشخصات هشت هزار شهيد استانهاي کرمان و سيستان و بلوچستان بطور نمادين بر روي سنگهاي جداگانه به تفکيک شهرستانهاي استان کرمان و سيستان و بلوچستان حک گرديده است.

بازدید از باغ موزه دفاع مقدس کرمان رایگان است

"محمد پورجواران" مسئول باغ موزه دفاع مقدس کرمان با اعلام این خبر توضیح داد: پس از سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با حفظ و نشر فرهنگ دفاع مقدس و ایثار و شهادت، تصمیم گرفتیم تا بازدید‌ها از باغ موزه‌ دفاع مقدس کرمان به صورت رایگان انجام شود تا مردم بتوانند هر چه بهتر و بیشتر با این فرهنگ ارزشی آشنا شوند.

وی ادامه داد: این طرح احتمالا به مدت طولانی همچنان برقرار باشد و مخاطبان و خانواده‌ها بتوانند به صورت رایگان و از نزدیک با موضوعات مربوط به دفاع مقدس بازدید کنند.  • 3872 بازدید
  • 1111 نظر