خوش آمدید

حاشیه‌های حضور اشتون در وزارت خارجه

حاشیه‌های حضور اشتون در وزارت خارجه/عکس یادگاری این بار در تالار آیینه


وزیر امور خارجه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در تهران به رایزنی و تبادل نظر درباره مسائل دوجانبه و مذاکرات ایران و ۱+۵ پرداختند و البته قبل از آن عکس یادگاری گرفتند؛ اما این بار در تالار آیینه وزارت خارجه. 

به گزارش فارس، تالار آیینه وزارت خارجه امروز (یکشنبه) میزبان دومین بانوی دیپلمات اروپایی پس از روی کار آمدن دولت یازدهم بود.

اما بونینو وزیر خارجه ایتالیا اولین بانوی دیپلمات اروپایی بود که در دولت یازدهم به تهران سفر کرده بود.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که بعدازظهر دیروز (شنبه) در پاسخ به دعوت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به همراه هلگا اشمیت معاونش، جیمز موریسون مسئول دفترش و مایکل مان سخنگویش راهی تهران شد، ساعت ۸:۱۵ صبح امروز با حضور در ساختمان وزارت خارجه واقع در میدان مشق سابق با ظریف به رایزنی پرداخت که ۲ ساعت به طول انجامید.

آغازگر این مذاکرات همچون مذاکرات ژنو و وین، عکس یادگاری اشتون و ظریف بود اما این بار در تالار آیینه وزارت خارجه نه در مقر سازمان ملل متحد در ژنو و وین.قبل از اینکه اشتون و ظریف بر سر میز به مذاکره بنشینند اشتون به تماشای آیینه‌کاری‌های و گچبری‌های تالار آیینه پرداخت و مجذوب آنها شد که ظریف هم توضیحاتی در این باره ارائه کرد.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا و حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه از جمله کسانی بودند که با ظریف بر سر میز مذاکره به رایزنی با اشتون و اشمیت پرداختند.

در میانه این گفت‌وگوها مایکل مان به محل برگزاری نشست خبری آمد و طبق معمول خبرنگاران دورش حلقه زدند و به طرح سؤالاتشان پرداختند.

در این میان برخی خبرنگاران و عکاسان که از صبح منتظر پوشش خبری این دیدار و نشست بودند، خواب قیلوله‌ای هم کردند.

قرار بود نشست خبری ظریف و اشتون ساعت ۹ صبح برگزار شود، ولی به دلیل طولانی شدن مذاکرات که اشتون آن را مفید خواند، این نشست در ساعت ۱۰:۳۰ برگزار شد و البته کنفرانس خبری که ۱۰ دقیقه بیشتر به طول نینجامید و ظریف و اشتون به موارد گفت‌وگوهایشان اشاره کردند و به ۲ سؤال پاسخ دادند. اولین سؤال را خبرنگار واحد مرکزی خبر از اشتون پرسید و دومین سوال را خبرنگار بی بی سی انگلیسی از ظریف.

ظریف در ابتدا گفت: خوشحالیم که برای اولین بار بعد از چند سال فاصله مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران آمده‌اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ابتدا از اشتیاقش برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران و دیگر مقامات کشورمان سخن گفت و افزود: حضور من در ایران با روز بین‌المللی زنان همزمان شد و برای من افتخار بزرگی است که با زنان ایرانی در خصوص مسائل مربوط به آنان صحبت کنم و با آنها این روز را جشن بگیرم.

اشتون خطاب به ظریف هم گفت: من و شما اغلب با هم دیدار می‌کنیم و در مورد مذاکرات هسته‌ای به گفت‌وگو می‌پردازیم ولی این اولین بار است که به صورت دو جانبه با هم مذاکره می‌کنیم. من به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و شما به عنوان وزیر خارجه ایران.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار واحد مرکزی خبر در خصوص به رسمیت شناختن حق غنی سازی ملت ایران با اشاره به توافقنامه ژنو، ظریف و تیمش را به خاطر کاری که در این خصوص انجام دادند، تحسین کرد و افزود: ۴ سال است که با ایران مذاکره می‌کنم. این توافقنامه موقت بسیار مهم است اما نه به اهمیت راه‌حل جامع.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دستیابی به راه‌حل جامع را سخت و چالش‌‌آمیز خواند و با بیان اینکه ضمانتی وجود ندارد که موفق شویم، یادآور شد: اما با حمایت ملت ایران و حمایت جامع بین‌الملل و کارهایی که ظریف انجام می‌دهد هدف ما این است که به موفقیت دست یابیم.

کاترین اشتون دیپلمات ۵۷ ساله انگلیسی که در سال ۲۰۰۸ عهده‌دار این سمت شد، برای اولین بار است که به تهران سفر می‌کند و این سفر نه در چارچوب ریاستش بر گروه ۱+۵ بلکه در راستای سمتش به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفته و همانطور که مایکل مان سخنگوی اشتون امروز نیز در جمع خبرنگاران عنوان کرد این سفر در راستای گفت‌وگوهای هسته‌ای انجام نشده و البته درباره موضوع هسته‌ای نیز گفت‌وگو می‌شود.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه دیدارهایش با مقامات کشورمان با حسن روحانی رئیس‌جمهور و علی لاریجانی رئیس مجلس دیدار کرد و پس از صرف ناهار با ظریف در محل وزارت خارجه قرار است با سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل دیدار و گفت‌وگو کند.

اشتون همچنین فردا نیز به شهر اصفهان سفر می‌کند و از جاذبه‌های گردشگری این شهر بازدید به عمل می‌آورد.


  • 811 بازدید
  • 0 نظر