خوش آمدید

انتخاب‌های قومی و قبیله‌ای آسیب جدی و خسارت محض است

موضوعات : سیاسی, فرهنگی

حجت الاسلام والمسلمین زاهددوست:

انتخاب‌های قومی و قبیله‌ای اگر بر اساس صلاحیت نباشد، آسیب جدی است که برای شهر و روستا و مردم خسارت محض است و کسانی کاندیدای انتخاب شوراها شوند و خود را در معرض رای مردم قرار دهند که طرح و برنامه‌های اجرا شدنی داشته باشند و مردم هم به برنامه و توانمندی شخص توجه می‌کنند.


به گزارش خبرساحلی ، حجت‌الاسلام علی زاهددوست امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر دلوار با اشاره به ۲۰ جمادی‌الثانی سال‌روز ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز بزرگداشت مقام زن و مقام مادر و روز تولد حضرت امام خمینی( ره) اظهار داشت: حضرت زهرا(س) کوثر قرآن و عطیه الهی است و جایگاه او نزد خدا و رسول خدا بر هیچ کسی پوشیده نیست.

وی افزود: نام‌گذاری روز ولادت آن حضرت به عنوان روز زن یک نام‌گذاری با مسمی و بجاست، زیرا با داشتن چنین الگوی جامع و کاملی هیچ شخص دیگری نمی‌تواند شایسته این مقام و جایگاه باشد.

امام جمعه دلوار تصریح کرد: کسی که بهترین تجلی زن در برابر شوهر ، مادر در قبال فرزند و فرزند نسبت به پدر خود است قطعا می‌تواند بهترین الگو هم برای پیروان و ارادتمندان خود باشد.

وی ادامه داد: اسلام عزیز بالاترین ارزش را برای زنان قائل شده است و طلوع اسلام در آن شرایط حساس جاهلیت که زنان را موجودی بی‌ارزش می‌دانستند، منجر به انقلابی در احیای نقش و جایگاه زنان در عالم شد.

زاهددوست یادآور شد: مسلمانان در جوامع اسلامی نباید منفعل و خود باخته عمل کنند و خدای ناکرده به جای تمسک به ارزش‌های غنی خود از فرهنگ‌های گمراه‌کننده غرب و بیگانه  پیروی کنند چرا که آن چه حیات دنیا و آخرت‌شان را ضمانت می‌کند الگوهایی دین و ارزش هیچ دینی است.

 وی عنوان کرد: متاسفانه امروز در جوامع اسلامی عده‌ای با وجود ارادت به دین و الگوهای دینی اما بر اثر تبلیغات منفی شبکه‌های ضد دینی، دین گریز شده‌اند لذا با وجود این که در ظاهر به حضرت فاطمه(س) اظهار ارادت دارند اما در عمل خلاف خواسته‌ها و آموزه‌های آن حضرت عمل می‌کنند.

 امام جمعه دلوار گفت: زنان مسلمان باید بدانند که با پیروی از مکتب انسان‌ساز حضرت فاطمه زهرا(س)  می‌توانند جامعه و تاریخ را بسازند و متحول کنند، زیرا مردان بزرگ و تاریخ‌ساز، عالمان و دانشمندان و فرهیختگان یک جامعه همه از دامن زن پا به عرصه گیتی می‌گذارند و حاصل تربیت صحیح  زنان هستند.

وی بیان کرد: به طور کلی بخش اعظمی از افراد هر جامعه را زنان تشکیل می‌دهند و تربیت بخش دیگر جامعه نیز بر عهده زنان و بانوان است که نشان‌دهنده نقش اثرگذار و مهم زنان در جامعه است.

امام جمعه دلوار با اشاره به ۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت ایران، عنوان کرد: ملی شدن صنعت نفت یکی از برگ‌های زرین تاریخ کشور عزیزمان در مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی است که  مثل همیشه در این زمینه هم نقش روحانیت  مهم و بی بدیل بوده است.

زاهددوست ادامه داد: تلاش‌های علما و از جمله مرحوم آیت الله کاشانی با کمک دکتر مصدق نقش محوری و بی‌بدیل در ملی شدن صنعت نفت ایران داشته و باعث شد تا در صنعت نفت مستقل شویم و چشم طمع دیگران و غارتگری بیگانگان از منابع زیرزمینی ما قطع شد.

وی با اعلام این که دو آسیب اساسی در اقتصاد کشور ما وجود دارد که برای رونق اقتصاد باید علاج شود، گفت: فروش بی‌رویه نفت خام و وابستگی کشور به اقتصاد نفتی از جمله آسیب‌های اساسی اقتصاد کشور است.

امام جمعه دلوار عنوان کرد: باید در کشور ساز و کار اقتصادی را به گونه‌ای فراهم کنیم که نفت خام را خودمان به مواد دیگر تبدیل کنیم و کشور را به اقتصاد نفتی هم نباید صددرصد متکی و وابسته کنیم چرا که اقتصاد نفتی روزی به پایان خواهد رسید لذا برای آینده اقتصاد کشور باید برنامه‌ریزی داشته باشیم. 

وی اظهار داشت: مشکل دیگر اقتصاد کشور کم‌توجهی به اقتصاد مقاومتی است، اقتصاد مقاومتی باید جایگزین اقتصاد دولتی شود زیرا نسخه‌ای نجات‌بخش برای اقتصاد کشور و معیشت مردم خواهد بود .

امام جمعه دلوار یادآور شد: اگر به استعدادها و منابع داخلی خود توجه کنیم دنیا دستش را جلوی ما دراز می‌کند که ضروری است منابع و ظرفیت‌های داخلی خود را شناسایی کنیم و از آن‌ها به عنوان سلاح برای مبارزه علیه دشمن استفاده کنیم.

 وی با تبریک پیشاپیش فرا رسیدن سال جدید شمسی، گفت: امیدواریم در سال جدید با توجه به اسلام، آموزه‌های دینی و عمل کردن به قرآن و عترت زمینه‌ساز یک تحول اساسی برای خود باشیم.

زاهددوست عنوان کرد: سال نو و دعای معروف لحظه تحویل سال دارای پیام‌های بلندی است که باید آن پیام‌ها را درک کنیم.

وی با اعلام این که چرخش ایام  و گردش شب و روز در دست خداست و غروب و طلوع خورشید و ماه و ستارگان همه و همه در ید قدرت اوست، بیان کرد: پیام تحویل سال نو این است که انسان مراقب باشد، با سرسبز شدن درختان و تحول طبیعت، مغرور نشود و خانه قلب خود را هم خانه تکانی کند و در رفتار و اخلاق خود هم تحولی ایجاد کند .

زاهددوست اظهار داشت: خوش به سعادت کسانی که در این ایام سال نو، شادی خودشان را با نیازمندان تقسیم می‌کنند و کدورت‌ها را از دل بیرون می‌کنند و سال خود را با عشق و معنویت در جوار گلزار شهدا آغاز می‌کنند.

وی با اشاره به سامانه بارشی پیش‌بینی شده هم‌زمان با آغاز سال نو در روزهای یکشنبه؛ دوشنبه و سه شنبه و احتمال جاری شدن سیل و آبگرفتگی معابر، بیان کرد: مردم مراقبت و آمادگی لازم داشته باشند و برای اسکان مسافرین همکاری کنند و مسافرین هم حتی المقدور برنامه سفر خود را به بعد از گذر این سامانه بارشی موکول کنند.

امام جمعه دلوار با اشاره به تاسیس حوزه علمیه خواهران در بخش دلوار تصریح کرد: حوزه‌های علمیه پایگاهی برای علم‌آموزی، تربیت و رشد در جامعه اسلامی است و همه باید به تقویت حوزه و بروز استعدادهای جوانان در کسب معارف دینی کمک کنیم.  

وی با موثر دانستن نقش حوزه‌های علمیه خواهران در کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: تنها راه سعادت جامعه حرکت در مسیر دین و مکتب نجات بخش اسلام است  و این مهم در حوزه‌های علمیه و با تربیت طلاب خواهر و برادر محقق می‌شود.

زاهددوست با اشاره به ۳۰ اسفند آغاز ثبت نام کاندیدای شوراهای اسلامی شهر و روستا بیان کرد: افراد توانمند، با تجربه، متعهد، امانتدار و کاردان از زیر بار مسؤولیت شانه خالی نکنند و برای خدمت به مردم وارد صحنه شوند و منتظر دعوت نامه نباشند. 

وی افزود: به حمدلله افراد فرهیخته، با تجربه و متعهد در شهر و روستاهایی منطقه وجود دارند لذا امیدواریم در شهر و روستاها، این افراد وارد صحنه انتخابات شوند تا مردم قدرشناس ما از خدمات آنان بهره‌مند شوند.

امام جمعه دلوار بیان کرد: کسانی هم که توان خدمت به مردم را ندارند و نسبت به درد و مشکلات مردم شهر و روستا شناختی ندارند و همچنین امکان دفاع از حق و حقوق  مردم هم  برایشان فراهم نیست ضرورتی به حضورشان در صحنه انتخابات نیست. 

وی ادامه داد: بر اساس فرموده‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان خط مشی و نقشه راه نظام، بهترین فرد یا افراد آن کسانی هستند که درد مردم را بدانند و بفهمند.

زاهددوست اظهار داشت: به افرادی که قصد کاندیداتوری شوراهای اسلامی شهر و روستا دارند توصیه می‌کنم
قبل و بعد از انتخابات با مردم یکرنگ و صمیمانه باشند و بعد انتخابات رفتار خود را تغییر ندهند و با مردم وفادار باشند.

وی افزود: انتخاب‌های قومی و قبیله‌ای اگر بر اساس صلاحیت نباشد، آسیب جدی است که برای شهر و روستا و مردم خسارت محض است و کسانی کاندیدای انتخاب شوراها شوند و خود را در معرض رای مردم قرار دهند که طرح و برنامه‌های اجرا شدنی داشته باشند و مردم هم به برنامه و توانمندی شخص توجه می‌کنند.


  • نویسنده : admin
  • تاریخ : شنبه 28 اسفند ماه 1395
  • 589 بازدید
  • 0 نظر